19 Eylül 2016 Pazartesi

Geçmiş Kurban Bayramınız kutlu olsun! Veya bu yazıyı okuduğunuz gününüz :) Uzun bayram tatilinden sonra fotoğraflarını ancak derleyebildiğim bir deneyle burdayım. Her ne kadar hayallerimde bu kış kullanabileceğim bir boyunluk-şal yapmak olsa da, ortaya çıkan şeyle ne yapacağıma karar veremediğim için adını deney koydum. Keçenin boyutunun küçüldüğünü bilmeme rağmen denk gelmedi.
 Son ürünle başlayıp tersten gidiyim.


Elde etmek istediğim ise şöyle bişeydi:


Deneyimin malzeme ve materyalleri, önceki paylaşımlardaki standart malzemeler. İlave olarak ise Nuno-felting deneyi olduğu için bir kaç farklı renkte kumaş, yıllar önce alıp artık kullanmadığım dantelli bir saç bandı. Youtube'da izlediğim videolarda hep ipek şifon, tülbent veya gazlı bez türü kumaşlar kullanmışlar. İpek şifon dediğim kumaşın metresi 90 TL olunca, Bursa Kumaş Pazarcının 25 TL'ye sattığı kumaşın gerçek ipek şifon olduğuna inanmış gibi yaptım. Evde dayanamadım ve bir parçasını yaktım, tabii ki sentetik olduğunu hemen belli etti. Denemekten ne çıkar?Kalıbımın uzunluğu 1 m, genişliği 45 cm kadar. Kalıp dediğim hep kullandığım tırtıklı raf örtüsü. Önce sınırlarını oluşturdum.
Daha sonra çerçevenin içine belli belirsiz kalınlıkta keçe fiberleri döşedim. Burası şalın iç kısımları olacak. Dışa gelecek katmanı en son yaptığım katman olacak.


İlk döşediğim keçeleri sabitleyip üst katmanlarda daha rahat çalışmak için soğuk su-sabun karışımıyla ıslatıp suyun liflerin arasına doğru nüfuz etmesi için üzerine bir tül serip süngerle bastırıp kaldırdım. Fotoğraftaki su yetmediği için çok daha fazla su ilave ettim sonradan.
(Bu noktada üzerine serdiğim tülün son derece hayat kurtarıcı bir malzeme olduğunu söylemeden geçemicem. Bu yabancılar da her şeyi abartıyo, tülsüz de olur bu iş dediğim noktada bütün keçe lifleri elime yapıştıktan sonra, önemini daha iyi kavradım. )
Üzerine serdiğim tülü kaldırıp sonraki işlemlere devam ettim.

Kumaşların ve keçelerin yerleşimi tamamen spontane. Önceden eskiz çizenler de var ama ben çok sık fikir değiştirdiğim için o an hoşuma giden şekilde yapmak istedim.

Kumaşı ikiye katladım ki uç kısımları dışarıda kalıp ileriki zamanlarda sökülmesin. Sonra da ıslattım ki kumaş söz dinlesin. Burda önemli olan nokta kumaşın kumaşa değdiği her yere keçe lifi koymak. Çok fazla koymanıza gerek yok, iki kat kumaşın kaynaşmasını sağlayacak bir fiske keçe yeterli olacaktır. Yani iki kat kumaşın arasına bir miktar keçe koydum.

Sonra birden fırfır yapmaya karar verdim.  Bunun için fırfır katlarının arasına da keçe yerleştirdim.


Kumaş kıvrımlarının arasına, sökülmesin diye bütün kenarlarına, ve ince gördüğüm diğer yerlere birer fiske keçe koydum. Keçeler kumaşla aynı renk de olabilir, kontrast yaratmak için farklı bir renk de seçebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Ben sonradan az miktar hardal sarısı ekledim bazı yerlerine.


Şimdiye kadar olan kısım üç saatimi aldı. Ufak molalarla beraber tabi. 
Yerleştirme işlemi bittikten sonra avucumun içiyle fazla bastırmadan dairesel hareketlerle keçeleme işlemine başladım. Nuno felting işlemi yaptığım için öncelikli hedefim keçe liflerinin kumaş içine geçmesiydi. Bunun için oda sıcaklığında sabunlu su kullandım. Önceki paylaşımlarda görülen tahta el masaj aletiyle de bir süre devam ettim.  Bu iş için internetteki videolarda kullanılan parke zımpara makinesinden almayı düşünürken  parlak bir fikir geldi aklıma. Evdeki elektrikli masaj aletini kullandım. Hareketse hareket, titreşimse titreşim. Ancak alet dairesel hareketlerle döndüğü için deneyimin şeklini şemalini bozdu. Islak ortamda çalıştığım için de her yere su sıçrattı. Sonuç olarak deneyimin üzerine köpürcüklü paket naylonu kapattım ve onun da üzerine sineklik telini (ıslatırken kullandığım tül) kapattım ki köpürcüklü naylon dairesel hareketten etkilenmesin. Bu malzemeler hırdavatçılarda veya yapı marketlerde mevcut. Sonuç çok da güzel oldu. Masaj aletine rağmen yine bir iki saate yakın keçeledim.

Zaman zaman yaptığım kontrollerde alttaki keçelerin kumaşın içine geçtiğini gördüğümde, sıcak suyla ilgili işlemlere geçtim. Ne ki bu işlemler:) Şöyleki, Bi iki daka kaynar su dolu kapta beklettim, bir kaç dakika soğuk su dolu kapta. iki kere tekrarladıktan sonra sıcakken tekrar masanın üzerine alıp rulo halinde sararak hamur açar gibi beş-on dakika yuvarladım. Tekrar sıcak-soğuk işlemi. Elimin içinde ovuşturdum felan. Attım tezgaha, tuttum bi daha attım. 

Sona yaklaşıyoruz. İyice duruladıktan sonra buharlı ütüyle son bi kez kıvrışan yerlerini açarak ütüledim. 

VEEE karşınızda boyu boynuma uymayan boyunluk :D :DBu fotoğraf da ilk ölçü ve son ölçünün anlaşılması için. Boydan 20 cm, enden de 15 cm civarı bir çekme olmuş. Başlangıç boyu 1 m. 

Yapması, anlatmasından daha kolay emin olun:) Youtube'da faydalandığım videoların linklerini sonraki paylaşıma sakladım.

Sevgiyle kalın

4 yorum:

 1. Harika olmuş eline sağlık ��������

  YanıtlaSil
 2. Harika olmuş eline sağlık ��������

  YanıtlaSil
 3. Çok beğendim.. güzel günlerde kullanın

  YanıtlaSil
 4. Çok beğendim.. güzel günlerde kullanın

  YanıtlaSil